Глава ЦВК Тетяні Сліпачук: Вже 25 тисяч виборців подали заяви про зміну місця голосування

«В документах кандидатів у президенти були і помилки, і принципове нехтування законом»

На найближчі пару місяців Центральна виборча комісія перетворилася на місце, до якого буде прикута увага усіх. Проведення нинішньої президентської кампанії – перше випробування такого рівня для нового складу комісії, яку було обрано лише 20 вересня минулого року. Роботу він розпочав 5 жовтня. Причому перший  день роботи нової ЦВК викликав багато питань – комісія обрала собі голову, заступників та секретаря в закритому режимі. Новий склад комісії очолила юрист Тетяна Сліпачук, яка потрапила до складу ЦВК за рекомендацією групи «Воля народу». Але де-факто Сліпачук зараховують до президентської більшості в комісії, без підтримки якої вона б просто не стала головою, і вважають наближеною до впливового в суддівських колах депутата від Блоку Порошенка Олександра Грановського. Втім той факт, що ЦВК керує формальний висуванець невеликої депутатської групи, має зайвий раз підкреслити незалежність комісії від чинної влади. Принаймні на це розраховували на Банковій. У розпал виборчої кампанії Сліпачук розповіла «Главкому», з якими першими труднощами зіштовхнувся новий склад комісії, як буде організоване голосування на прифронтових територіях, скільки виборців вже змінили місце голосування та як ЦВК збирається реагувати на спроби підкупу виборців.

Тетяні Сліпачук 50 років, родом з Києва. Має юридичну освіту (Київський державний університет ім. Т. Г. Шевченка). Працювала генеральним секретарем Міжнародного комерційного арбітражного суду при Торгово-промисловій палаті України, була партнером юридичної фірми «Василь Кісіль і партнери», керівником практики міжнародної торгівлі та міжнародного арбітражу, віце-президентом арбітражного комітету Міжнародної асоціації юристів, партнером юрфірми Sayenko Kharenko. Останні шість років була президентом Української арбітражної асоціації.

Чи вистачило часу новому складу ЦВК, аби підготуватися до виборчої кампанії? Все-таки це перша така велика кампанія для всіх вас.

Психологічно потрібно було майже всім членам, і мені особисто, перелаштовуватися. Треба було дуже швидко навчитися чути один одного, звикати до секретаріату, іншої системи взаємовідносин – це все-таки державна служба. Зрозуміло, що велика допомога йде від секретаріату, який має 100% історичної та інституційної пам’яті, багато людей тут працює не один та навіть не десять років. Це дуже багато різних управлінь, в яких працюють висококваліфіковані люди. Їхній досвід неоціненний, як і різноплановий фаховий досвід членів комісії. Дуже рада, що комісії вдалося знайти вирішення низки вкрай важливих практичних питань, які виникли через прогалини та неузгодженість виборчого законодавства – наприклад, подання кандидатами на пост президента України декларацій, реєстрація кандидатів  за паспортами в формі картки тощо.

Чи брали ви в радники когось зі старих членів комісії?

Ні, не брала.

Як поділялись функціональні обов’язки та регіони між членами комісії?

Обов’язки розподілені таким чином, щоб охопити весь спектр повноважень комісії, причому з огляду як на нагальні практичні питання, так і на перспективу. Крім того, за ними закріплені певні регіони України. Визначальними критеріями такого розподілу були передусім кількісні характеристики, зокрема територіальної організації виборів у відповідних регіонах. Звичайно, повної ідеальності досягнути важко, але життя не стоїть на місці. Як відомо, критерієм істини є практика, яка і визначить правильність розподілів. Якщо буде необхідність скоригувати такий розподіл, будемо це робити.

Як надходять бюджетні гроші на кампанію? Скільки вже переведено?

Законом про держбюджет на 2019 рік на підготовку та проведення виборів президента виділено 2,355 млрд гривень. Зрозуміло, що значна частина коштів піде на оплату праці членів виборчих комісій та залучених спеціалістів.

Яких основних помилок допускалися кандидати при поданні документів? Які порушення під час виборчої кампанії вже зафіксовані?

У документах були і помилки, і принципове нехтування законом. І вже, зрозуміло, можна назвати певні технічні помилки, які повторювалися досить часто: неповне заповнення анкети чи складання автобіографії без необхідних відомостей про громадянство, партійність, склад сім’ї, адреси місця проживання із зазначенням часу проживання в Україні тощо. Досить часто встановлювалась відсутність документа про внесення повної грошової застави, причому, зокрема й із принципового невизнання необхідності внесення такої застави. Не завжди подавали засвідчену в установленому законом порядку заяву про самовисунення чи встановлену форму декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування. Щодо порушень, то можу відзначити, що правоохоронними органами фіксуються порушення в сфері проведення передвиборчої агітації. На жаль, комісія має обмежені повноваження щодо реагування на такі порушення, але буде максимально і обґрунтовано їх використовувати.

З якими несподіваними проблемами зіштовхнулася комісія? В яких регіонах найбільше проблем?

Це дуже складне запитання. Низка проблем, пов’язаних, перш за все, із недоліками законодавчого регулювання, виникла у зв’язку із проведенням виборів в ОТГ. Комісія ухвалила окрему постанову зі зверненням до Верховної Ради та Кабміну. Далі, як відомо, на територіях, де у листопаді-грудні 2018 року вводився воєнний стан, проводилися перші та додаткові місцеві вибори, а також проміжні та повторні місцеві вибори, призначені відповідними територіальними виборчими комісіями. Положення закону «Про правовий режим воєнного стану» встановлює заборону проведення місцевих виборів у період, на який вводиться воєнний стан. Ось ця заборона унеможливила подальшу організацію зазначених місцевих виборів, які перебували на різних етапах їхнього проведення.

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

Related Post

Сотрудники СБУ в Бахмуте задержали женщину — информатора боевиков «ДНР»Сотрудники СБУ в Бахмуте задержали женщину — информатора боевиков «ДНР»

В Бахмуте Донецкой области сотрудники Службы безопасности Украины (СБУ) задержали участницу информационной сети террористической «ДНР», говорится в сообщении пресс-службы ведомства.

Грузия полностью вооружилась американскими JavelinГрузия полностью вооружилась американскими Javelin

Грузия завершила закупку американских противотанковых ракетных комплексов "Джавелин", они доставлены в страну, сообщил министр обороны Грузии Леван Изория в парламенте в четверг.